Bár a benti játékok elméletileg függetlenek az időjárástól, azért úgy hisszük, ez nem feltétlenül van így. Hiszen a különböző évszakok mindig más-más inspirációval szolgálnak, ezért ebben a blogcikkben kifejezetten a hűvösebb időszakhoz kötődő játékötletek szerepelnek. Menjünk is időrendi sorrendben.
Hogy mit értünk időrend alatt? Onnantól kezdve, hogy megérkezünk a házba, azonnal kezdődhet is a játék. Bizony, bizony, már a levetkőzéssel. Ha több kisgyermeked is van, akkor eleve adottak a versenyhelyzeteket, de ezekkel mindig óvatosan bánjunk. Nem szerencsés például feleslegesen állandóan „hátrányba hozni a kisebbeket”, akik valószínűleg finommotorikában még alul maradnának a nagyobb tesóktól. Éppen ezért a verseny mindig szóljon az adott gyermekről. Nézd csak!
Játékötletek megérkezéshez/induláshoz
Milyen gyorsan veszed le vagy fel a kabátot?

Jó, ha van a kezedben egy stopper vagy a telefonod időmérője ehhez a feladathoz. A lényeg, hogy a gyermek vagy gyermekek magukhoz képest minél jobban teljesítsenek. Mérd meg, hogy normális esetben mennyi idő alatt tudja a kicsi levenni a kabátját és a cipőjét, majd kérd meg, hogy ugyanezt ismételje el olyan gyorsan, ahogyan csak tudja. Az eredmény feljegyezheted egy lapra, amelyet kitűztök a hűtőre.
Érdemes hetente több alkalommal is megnézni, tud-e a gyermeked rekordot dönteni. Ha úgy gondolod, nálatok inkább az elindulás a keményebb (idegőrlőbb, kikészülősebb, könyörgősebb) rész, játsszátok olyankor ezt a rekorddöntős feladatot.
Lehetsz te is a főszereplője, így a gyermek biztosan elkerüli a kudarcélményt és neked fog szorítani. Ha pedig valamelyik nap lassúbb lennél, megtaníthatod a kicsit arra, hogy nem lehet mindig nyerni. Így két legyet ütsz egymásra:
- elsajátíttathatod a kudarcélmények normális feldolgozását és
- időre el is készültök bölcsibe, oviba vagy iskolába menet.
Elpakolósdi
Szintén induláskor játszhatjátok az Elpakolósdit.

A gyermekek szerencsére minden pillanatot igyekeznek játékkal tölteni, aminek csak egy hátránya van: a rumli. Csináljatok ebből is versenyt! A stopper továbbra is jó eszköz hozzá, már csak ki kell adnod az ukázt, hogy a cél 3 percen belül összeszedni a játékokat. Ezzel fejleszted a gyermek időérzékét és koncentrációs képességét is.
Továbbfejlesztett változat, amikor célbadobósat játszotok pakolás közben. Nincs is annál vidámabb, mint amikor a játékdobozba kell betalálni a legókkal, vagy bármi más apróbb tárggyal.
Őszi játékötletek bentre

Adja magát, hogy termésekből készítsetek képeket. Fókuszáljunk most azonban másra!
- Ha séta közben gyűjtöttetek mogyorót, gesztenyét, leveleket stb., azokat ragasszátok fel egy képkeretre. Utána az egészet lefesthetitek (lefújhatjátok) akár egyszínűre is, így igazán impozáns lakásdekort kaptok, amelybe bele is tehetitek a kedvenc őszi sétás fényképeteket magatokról.
- A gesztenyékkel azonban szintén lehet mást is játszani:
- dámázni, vagy más társasjátékhoz bábuként „alkalmazni”,
- versenyt gurítani,
- autópályát építeni,
- lefesteni, mint a kavicsokat vagy a hímeseket,
- bábozni, illetve
- (szintén) célbadobózni is.
- A mogyorók összetört héjából vagy a makkok „kupakjából”mozaikképeket tudtok ragasztgatni. Ha tojáshéjból lehet, miért ne szabadna így is, nem igaz?
- A faleveleket, apróbb gombákat pedig ékszerbe is foglalhatjátok némi epoxigyantával, de ezt inkább csak nagyobb gyerekekkel javasoljuk.

Katalinka-játékötlet a legkisebbeknek
Ha viszont még egészen kicsi a gyermeked, vedd elő a Katalinka címkekockákat, vagy rágókákat és játszatok mászósat. A cél az, hogy a kicsi utolérje az előtte haladó kockát (rágókát), amelyet húzol vagy gurítasz. Ez egy kitűnő mozgásfejlesztő és kúszás-mászásra ösztönző feladat. Ha még közben énekelsz is, a kicsi biztosan lelkesen fogja követni a tárgyakat.
Próbáld ki a fentieket és írd meg nekünk, nálatok melyik feladat vált be a legjobban. Ezt megteheted a Facebook vagy az Instagram-oldalunkon is, ahol értesülhetsz a legújabb játékainkról, akcióinkról, Katalinka-hírekről. Várjuk a te játékötleteidet is!
